קצבת נכות תאונות עבודה

תאונות עבודה עלולות להתרחש במקומות עבודה שונים ובעקבותיהן, עשויים להיגרם לעובדים (המעורבים בהן) נזקים גופניים ו/או נפשיים. במצבים חמורים, תאונות עבודה עשויות להוביל אפילו לתוצאות בלתי הפיכות ואף לנכות. 

ככלל, תאונת עבודה הינה אירוע שהתרחש במקום העבודה של הנפגע בה, במהלך מילוי תפקידו, או לחילופין, בדרכו מביתו למקום העבודה או ממקום העבודה לביתו. תאונת עבודה מגדירה גם מחלת מקצוע בה לקה עובד, עקב מילוי תפקידו במקום העבודה. לאחר שעובד נפגע בתאונת עבודה ובמידה ונגרמה לו נכות בעקבותיה, רשאי הוא להגיש תביעת נכות לביטוח לאומי.

 

מה נכללות בזכויות עובדים שנפגעו בתאונות עבודה?

כל עובד שניזוק בעקבות תאונת עבודה זכאי לקבלת זכויות, שמטרתן להקנות עבורו תמיכה כלכלית מסוימת, במידה ויכולתו לעבוד ולהתפרס – נפגעה, בעקבות תאונת העבודה. ניכר, כי לא תמיד עובדים מכירים את הזכויות המגיעות להם עקב תאונת העבודה בה היו מעורבים.

מסיבה זו, ייתכנו מצבים בהם עובדים יפספסו את הזכויות המגיעות להם ולא יממשו אותן, בשל חוסר מודעות לגבי הזכויות. זכויות עובדים שנפגעו בתאונות עבודה כוללות בין היתר:

  • הגשת תביעה לקבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו עבורם בתאונת העבודה
  • הגשת תביעה לקבלת דמי פגיעה עבור הימים בהם אינם כשירים לעבוד ולהתפרס בעקבות הנזקים שנגרמו עבורם בתאונת העבודה
  • הגשת תביעה לקבלת קצבת נכות, במידה ונגרמה עבורם נכות עקב תאונת העבודה.

 

הגשת תביעת נכות

הגשת תביעת נכות, בגין ליקוי מסוים, ממנו סובל אדם בעקבות תאונת עבודה, מחייבת צירוף של טפסים ואישורים רלוונטיים, שמטרתם לשמש הוכחה לנכות שנגרמה לתובע. תהליך הגשת תביעה לקבלת קצבת נכות עשוי להימשך זמן מה, שכן, ישנן תביעות מורכבות, שדורשות גם הוכחות התובע בוועדה רפואית וכיו"ב.

לרוב, בסיום תהליך הגשת התביעה ולאחר שהיא נבחנה ע"י פקיד התביעות וכן ע"י הוועדה הרפואית, מתקבלת החלטה בנוגע לזכאותו של התובע. במידה והתובע לא יכול להתמודד עם הגשת התביעה באופן עצמאי, רשאי הוא לפנות לעורך דין תאונות עבודה, שיוכל ללוות אותו בתהליך התביעה.

 

מחלות וליקויים שבגינם רשאי עובד להגיש תביעת נכות

ישנם מחלות וליקויים שונים שבגינם, רשאי עובד להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות. המחלות והליקויים שבגינם יוכל אדם להגיש תביעת נכות כוללים: מחלות ממאירות, סוכרת, מחלות נפש ועוד. לרוב, לאחר הגשת תביעה לביטוח לאומי, התובע מוזמן לוועדה רפואית שמטרתה לבדוק את מצבו הרפואי או הנפשי ובהתאם לכך, לקבוע את אחוזי הנכות שלו.

 

לסיכום

עובד שנפגע בתאונת עבודה או שלקה במחלת מקצוע, רשאי להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות, במידה ונגרם לו ליקוי או נכות מסוימת, כתוצאה כך. תהליך הגשת התביעה מחייב הגשת טפסים רפואיים רלוונטיים, המשקפים את מצבו של התובע ובאמצעותם, ניתן לדון ולקבל החלטה בנוגע לקביעת זכאותו של התובע לקבלת קצבת נכות.

תאונות עבודה

אולי יעניין אותך גם

תיק פלילי נסגר
עריכת דין
איך מתבצע סגירת תיק פלילי?

כל חקירה שמתקיימת כנגד חשוד מצריכה פתיחה של תיק פלילי. מדובר בעובדה שידועה לרבים מכם, אך מעטים יודעים איך מתבצעת הסגירה של התיק בסופו של

קרא עוד »
כך תתמודדו עם תאונת עבודה
עריכת דין
כך תתמודדו עם תאונת עבודה

תאונות עבודה הן אירוע קשה שעלול לקרות לכל אחד, ללא קשר לתחום העיסוק של העובד. תאונות עבודה יכולות להיגרם מגורמים שונים, כגון תנאי עבודה מסוכנים,

קרא עוד »
הליכים משפטיים
עריכת דין
מתי נצטרך לתרגם תואר?

במציאות החדשה והגלובלית בה אנו חיים, אנשים מחפשים לעתים קרובות הזדמנויות לימוד בחו"ל או מחפשים הזדמנויות קריירה במדינות שונות. כאשר מנווטים בנתיבים לימודיים או מקצועיים,

קרא עוד »