4 הדרכים הפשוטות להבין יותר על דיני עבודה

סביר להניח שרובנו נגיע לשוק העבודה בשלב זה או אחר. חלקנו יתחילו בעבודה כשכירים, אחרים יקימו עסק ואם הוא ישגשג, ישכרו עובדים תחתם. בבתי הספר בישראל לא מלמדים איך להתמודד בשוק העבודה, החל מקריאת תלוש משכורת וכלה במילוי נאות של טופס 101. על דיני עבודה, זכויות והשקעות לפנסיה בכלל אין על מה לדבר. אז איך מתחילים להבין, אפילו מעט, בדיני עבודה?

 

למה חשוב להבין בדיני עבודה?

כאשר יוצאים לשוק העבודה, כדאי לוודא כי הזכויות המגיעות לכם הן חלק מחוזה ההעסקה. כשכירים, כדאי לבדוק מה זכויותיכם ומה האפשרויות העומדות לפניכם לבחירה. כמעסיק, כדאי לדעת מראש לאילו ביטוחים ותשלומים אתם מחוייבים על פי חוק. דיני עבודה מגנים על השכיר ועל המעביד וכדאי לדעת למי לפנות במקרה ותצוץ בעיה או קושי או כדי למנוע אי נעימויות בהמשך.

 

מנועי חיפוש

כיום, בעידן מנועי החיפוש והאינטרנט המהיר ניתן למצוא מידע כמעט על כל נושא במנועי החיפוש השונים. כל שעליכם לעשות הוא להקליד מילות מפתח הקשורות לנושא עליו אתם רוצים לברר, להכין לעצמכם קפה ולהתרווח מול הכיסא. בתוך כמה הקשות מקלדת כבר תנברו באינסוף מקורות ידע הקשורים יותר או פחות לנושא אותו חיפשתם. בתהליך החיפוש ניתן למקד את הידע על ידי הוספת מילות חיפוש, למצוא ידע מקצועי במנועי החיפוש האקדמיים או מאגרי מידע רשמיים או להתקל בדיונים בנושא בפורומים השונים.

 

רשתות חברתיות

בנוסף למנועי החיפוש השונים ,הרשתות החברתיות מציעות תפוצה רחבה של שאלות שונות בדיני עבודה. מספיק להעלות סטטוס השואל את העוקבים והחברים מי מבין בדינים אלה להתייעצות קלה. במידה ורוצים תשובה מספקת או להתרשם משאלות של אחרים ישנן קבוצות שונות בנושא דיני עבודה ובנושאים משיקים בהן ניתן לשאול באופן ממוקד בעלי מקצוע וכן לקרוא תשובות שנענו לשואלים אחרים. כמו כן ישנם אתרים המתמחים בהצגה מסודרת של זכויות העובד השונות.

 

חברים

כמו בהרבה נושאים, עיקר הלמידה שלנו היא מחברים. במידה ונתקלתם במשבר או קושי בתחום העבודה, תמיד אפשר לשאול חברים על הנסיון שלהם בתחום. חלק מהחברים יהיו אנשי מקצוע או כאלה שחוו חוויה דומה וחלק יעבירו מידע ששמעו מחבריהם או משפחתם. לכם נותר רק לסנן היטב את המידע, לבדוק איזה ממנו מהימן ונכון ואיזה ממנו לא מדויק ומטעה.

 

בעלי מקצוע

במידה וכל הדרכים שהצענו לא סייעו בהשגת המידע הנחוץ, תמיד ניתן  לחפש עו"ד המתמחה בדיני עבודה, לקבוע פגישה בתשלום ולבקש ייעוץ. במידה ובחרתם בייעוץ עם עורך דין דיני עבודה יש להביא מראש אסמכתאות, מסמכים ואישורים הנדרשים להבנת התמונה המלאה וכן לכתוב מראש את השאלות שיש לכם. שימו לב ששעה של יעוץ עלולה לעבור מהר וללא תוצאות אם לא תגיעו ממוקדים.

אולי יעניין אותך גם

הליכים משפטיים
עריכת דין
מתי נצטרך לתרגם תואר?

במציאות החדשה והגלובלית בה אנו חיים, אנשים מחפשים לעתים קרובות הזדמנויות לימוד בחו"ל או מחפשים הזדמנויות קריירה במדינות שונות. כאשר מנווטים בנתיבים לימודיים או מקצועיים,

קרא עוד »
תיק פלילי
עריכת דין
איך מנהלים תיק פלילי

זה מתחיל, בדרך כלל, בתלונה, משם עובר לחקירה משטרתית שעלולה להפוך לכתב אישום של הפרקליטות ולמשפט. הנאשמים מיוצגים על ידי עורך דין פלילי שיעשה מאמץ

קרא עוד »
תביעת נזקי גוף
עריכת דין
תביעת נזקי גוף לאחר תאונה

פגיעה בגוף שבאה לידי ביטוי בעקבות מעורבות בתאונה עשויה להוביל בלא מעט מן המקרים לאפשרות לקבלת פיצויים מטעם חברת הביטוח ולעיתים גם מטעם המוסד לביטוח

קרא עוד »