בתי חולים לבריאות הנפש – 7 בתי החולים הטובים ביותר

אם בעבר אדם שהיה זקוק לאשפוז פסיכיאטרי, נדרש לגשת לבית חולים פסיכיאטרי ולהתאשפז בו או במחלקה הפסיכיאטרית באחד מבתי החולים הכלליים, הרי שכיום קיימות בישראל מסגרות משקמות שנקראות "בתים מאזנים".

מהותו של בית מאזן היא להעניק למתמודד הנפש סביבה ביתית מוגנת ומכילה להחלים בה, במקום שיאלץ להוסיף על קשייו הנפשיים גם את ההסתגלות הקשה גם את הטראומה הכרוכה באשפוז במחלקה סגורה ביית חולים, לצד הסטיגמות החברתיות הכרוכות בכך. במאמר זה נסקור את שבעת הבתים המאזנים הטובים ביותר בישראל.

 

הבתים המאזנים הטובים ביותר בישראל

להלן רשימת הבתים המאזנים המומלצים ביותר בארץ:

 

1. בית סוטריה

בית סוטריה הוא מסגרת טיפולית המופעלת בידי עמותת בית סוטריה. המוסד נמצא בירושלים, כאשר ישנו סניף אחד שמיועד לטיפול בגברים וסניף נוסף עבור נשים. קיים סניף נוסף גם באזור השרון.

הבתים בית סוטריה, שם לעצמו למטרה לספק תמיכה לתהליך ההחלמה של מתמודדי נפש, בעזרת צוות מקצועי מכיל ותומך הקשוב לצורכי המטופלים. בבתים המאזנים נמנעים משימוש בכוח, היות והמטרה היא לסייע למתמודדי הנפש להחלים בסביבה נטולת סטרס.

לאחרונה הוכר בית סוטריה על ידי משרד הבריאות, לכן יש לקוות כי בקרוב קופות החולים יאפשרו קבלת טיפול מסובסד בבית סוטריה בתור חלופה לאשפוז פסיכיאטרי בבית חולים.

 

2. בית של תקווה

בית של תקווה הינו בית מאזן שממוקם בכרמיאל ודוגל בדיאלוג פתוח, שכולל את כל קרובי משפחתו של המטופל. זאת בשאיפה להעניק למתמודד הנפש תמיכה רחבה ככל הניתן. בבית של תקווה מקום עבור תשעה גברים ונשים הזקוקים לשיקום נפשי.

 

3. בית עלמה (חירם)

בית חירם הוא מסגרת משקמת עבור מתמודדי נפש שמצבם קשה. בית עלמה רואה בעצמו קהילה תומכת, שנועדה להעניק למתמודד הנפש כלים לחזרה לקהילה ולתפקוד תקין ועצמאי.

 

4. בית גומא

בית גומא הינו בית מאזן ע"ש עופר זכאי ז"ל, שמנוהל על ידי עמותת "אנוש" ובית החולים קפלן ברחובות, ומציע מסגרת טיפולית תומכת שמאפשרת החלמה נפשית במסגרת הקהילה. מדובר בבית פרטי בן 3 קומות עם חצר גדולה וציוד מתקדם, אשר מעניק מסגרת טיפולית פורצת דרך עבור נפגעי נפש אשר מעוניינים בסיוע קליני ותפקודי.

 

5. מסאחה

עמותת מסאחה (מרחב) בשיתוף פעולה עם קופת חולים מאוחדת, מפעילה בית מאזן למניעת אשפוז פסיכיאטרי אשר ממוקם בצפון הארץ.

בית מסאחה בא לתת מענה עבור המגזר הערבי וזאת ממקום של הבנת הצורך במתן פתרונות טיפוליים המתייחסים למכלול הצרכים של המטופל, לרבות הפן החברתי, הלשוני והתרבותי של הציבור הערבי בישראל. בית מסאחה מציע טיפול וליווי נפשי תומך ומכיל, כדי לקדם את המטופל להחלמתו וחזרתו לתפקוד בהקדם.

 

6. כפר איזון (דרך האמצע)

בית מאזן זה הוא למעשה כפר טיפולי שיקומי ראשון מסוגו בארץ שממוקם לחוף הים באווירה נינוחה ומרגיעה. בכפר איזון מטופלים צעירים המתמודדים עם קשיים נפשיים בגילאי 18 עד 40, לרוב עקב שימוש בסמים או אלכוהול שגרם לפגיעה נפשית (מה שידוע בתור "אבחנה כפולה").

אחוזי השיקום בכפר איזון עומדים על יותר מ- 90%. תפיסת הטיפול שהבית המאזן הזה מתגאה בה היא שיטת טיפול הוליסטית, המשלבת בין גישות טיפוליות מתרבויות שונות.

 

7. תאנה

בית תאנה הינו בית מאזן אשר ממוקם במושב שדה צבי, במרחק של כשעה מאזור המרכז. הבית המאזן מציע סביבה הרמונית ופסטורלית לשיקום מתמודדי נפש עם משק המתפרש על פני דונמים רבים ובו גן ירק, חממה, בית מלאכה ונופים יפהפיים.

המטופלים בתאנה נהנים משהייה בחדרים משלהם עם שירותים ומקלחת פרטיים, ובמרכז ניתן למצוא מתקנים כמו חדר טלוויזיה, פינת אוכל, סלון וחצר גדולה שמאפשרים לאדם לחוות את הריפוי במקביל לשימור של פעילויות פנאי שנהנה מהם בחייו היומיומיים.

 

איך ניתן להתאשפז בבית מאזן לבריאות הנפש?

נכון לחודש יוני 2020, חלק מן הבתים המאזנים למניעת אשפוז פסיכיאטרי עובדים בהסדר עם קופות החולים. לצורך בחינת התאמתו של מתמודד הנפש למסגרת חלופית לאשפוז פסיכיאטרי במימון של קופת החולים, עליו לפנות באמצעות רופא המשפחה או הפסיכיאטר המטפל שלו לקופת החולים.

בקשתם של מטופלים שהרופא המטפל בהם מצא צידוק לאשפוזם במסגרת פסיכיאטרית, ובנוסף עומדים בדרישות הסף לקליטה באחד מהבתים המאזנים כחלופה לאשפוז, תועבר לאישור המנהל האחראי בקופת החולים.

 

מידע נוסף על אשפוז פסיכיאטרי וטיפול במתמודדי נפש ניתן למצוא באתר:

https://rosh-bari.co.il

 

גבר עם יד על הפנים

אולי יעניין אותך גם

נעלי ספורט
בריאות
4  דרכים לטיפול בדורבן

דורבן ברגל זוהי תופעה מוכרת שרבים חוו בעבר. התופעה הרפואית נקראת כך בעקבות התחושה בעקב של דקירות כמו קוצים של דורבן. אם אתם סובלים כרגע

קרא עוד »